MENU

Mieszkania Chronione Wspierane

Zadanie publiczne polega na stworzeniu dziesięciu osobom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym warunków do samodzielnego życia w warunkach Mieszkań Chronionych Wspieranych (MCHW), zgodnie z indywidualnymi potrzebami i możliwościami psychofizycznymi osób korzystających ze wsparcia przy pomocy opiekunów. Stworzenie im warunków maksymanie zbliżonych do warunków domowych w oparciu o relacje osobowe o charakterze partnerskim (warunki i atmosfera rodzinna, możliwość decydowania o sobie, wychodzenie do pracy lub placówki), podtrzymanie już posiadanych i rozwinięcie nowych umiejętności powalajacych na pełniejsze uczestnictwo w życiu społecznym. W ramach zadania zalanowano prowadzenie Mieszkań Chronionych Wspieranych (utrzymanie MCHW tj. pokrycie kosztów funkcjonowania) oraz zatrudnienie personelu merytorycznego, pomocniczego oraz administracyjnego. Działania na rzecz beneficjentów realizowane są w sposób ciągły (tzn. 7 dni w tygodniu przez 12 m-cy w roku). Miejscem realizacji zadania jest placówka PSONI Koło w Policach Mieszkania Chronione Wspierane przy ul. J. Korczaka 57. 

W ramach projektu zatrudniono kadrę do prowadzenia MCHW, umożliwiło to osobom niepełnosprawnym przy minimlanym, dostosowanym do indywidualnych potrzeb wsparciu usamodzielnienie życiowe poprzez uczenie, rozwijanie i usprawnianie czynności, umiejętności i zachowań niezbędnych do samodzielnego zamieszkania, a dziesięć osób z niepełnospranością intelektualną uzyskało szansę na maksymanie w ramach swoich możliwości smodzielne funkcjonowanie w społeczności lokalnej. 

Do najważniejszych korzyści osiągniętych w wyniku realizacji projektu należy:

  • możliwość samorealizacji indywidualnych potrzeb, preferencji oraz zasad dobrowolności w podejmowaniu decyzji przez osoby niepełnosprawne kierunków i form swoich aktywnosci,
  • podniesienie kompetencji społecznych,
  • poprawa funkcjonowania społecznego,
  • poprawa jakości życia samej osoby niepełnosprawnej jak i jej rodziny,
  • rozwój osobisty,
  • zmiana wizerunku osoby niepełnosprawnej,
  • dojrzewanie do odpowiedzialności i ponoszenia konsekwencji,
  • pozostanie we własnym środowisku lokalnym,
  • wzrost niezależności i samostanowienia,
  • wzrost umiejętności samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym (wyrabianie nawyku dbałości o higienę osobistą, obsługa urządzeń kuchennych, samodzielne organizowanie czasu wolnego, wyrabianie nawyku dbałosci o czystość najbliższego otoczenia, umiejetność poruszania się po ulicach itp.).

wróć  
projekt i wykonanie strony: SeeSite